

Udruga Eko Pan od 1. ožujka do 1. lipnja 2016. godine provodi akciju “Zemlja je zlato”.
Akcija se provodi zahvaljujući financijskoj potpori Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva iz Pule u sklopu decentraliziranog modela financiranja Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.
Ciljevi akcije su:
– podizanje svijesti o odvajanju, korisnosti i humifikaciji organskog otpada
– upoznavanje učenika i lokalne zajednice s permakulturnim načelima
– prenošenje vrijednosti zajedništva i suradnje u brizi za okoliš
– pružanje pozitivnog primjera široj lokalnoj zajednici
Akcija “Zemlja je zlato” namijenjena je učenicima, nastavnicima i građanima na području Karlovca, koje želimo potaknuti na edukaciju i aktivno sudjelovanje u permakulturi.
S obzirom da u našoj lokalnoj zajednici još uvijek ne postoji sustavno odvajanje organskog otpada niti svijest o njegovoj korisnosti i primjenjivosti, kao ni o ulozi u permakulturi, cilj je ove akcije podizanje svijesti o odvajanju i korisnosti organskog otpada. Tako će, tijekom akcije, biti održano ukupno 5 radionica na području grada Karlovca, od koji su 3 radionice namijenjene osnovnim školama, koje ovim putem i pozivamo na iskaz interesa za sudjelovanje u akciji. Jedna radionica biti će održana u Prirodoslovnoj školi u Karlovcu, koja već niz godina svoje učenike upoznaje s oblicima kompostiranja, a jedna će radionica biti ponuđena korisnicima Gradskih vrtova.
Svaka radionica imati će dva ciklusa, a svaki od ciklusa trajati će po dva školska sata:
1. edukativno-kreativno predavanje o permakulturi i organskom otpadu kao važnom čimbeniku u očuvanju okoliša (Eko Pan)
2. sastavljanje i postavljanje kompostera s kalifornijskim glistama (Eko Pan i Jasmin Didović)
Komposteri s kalifornijskim glistama prerađivati će organski otpad u prirodni i hranjivi humus kojim će korisnici moći saditi cvijeće i/ili održavati vrt. Bez humusa plodna bi zemljišta postala neplodna i veliki dio flore bi nestao. Humus nastaje u procesu humifikacije organskih materijala. Način dobivanja humusa pomoću crvenih kalifornijskih glista je najbolji i najbrži način. Tijekom ove akcije, učenici, nastavnici i građani imati će priliku izravno promatrati procese kruženja u prirodi, steći znanje o prepoznavanju, razlikovanju, uzgoju i prehrani kalifornijskih glista te primjenom permakulturnih načela doprinijeti kvaliteti vlastitog okoliša te održivom napretku lokalne zajednice. Kompostere će, uz pomoć voditeljica i volontera akcije, izraditi Jasmin Didović, mladi permakulturni aktivist iz Zagreba, s dugogodišnjim iskustvom uzgoja kalifornijskih glista i izrade kompostera, koji će djeci prenijeti i svoje znanje o životnom ciklusu glista, njihovoj prehrani, razmnožavanju i važnosti za dobivanje visokokvalitetnog humusa, odnosno njihovoj ulozi u procesima očuvanja tla.
Osnovne škole zainteresirane za sudjelovanje u akciji mogu se kratkim motivacijskim pismom javiti na email: eko_pan@inet.hr
Rok za prijavu je 10. ožujak 2016.
Uvjeti za sudjelovanje su: zainteresiranost nastavnika i učenika za permakulturu i aktivnu brigu o komposteru, glistama i dobivenom humusu kao i postojanje manje zelene površine na kojoj je moguće postaviti komposter.
Eko Pan ovim putem zahvaljuje Zakladi na podršci akciji!
Oznake: eko pan, gradski vrtovi, humus, jasmin didović, kalifornijske gliste, otpad, permakultura, recikliranje, škole, zaklada istra
By ekopan u Novosti na 01/03/2016
Komentari su zatvoreni
Nije moguće komentirati ovaj post.