Početna » Lokalna partnerstva » Održana tribina: Jesu li (male) hidroelektrane obnovljivi izvor energije?

 

Održana tribina: Jesu li (male) hidroelektrane obnovljivi izvor energije?

 

U utorak 26. lipnja 2017. godine u prostorijama Zelene akcije održana je javna tribina “Jesu li (male) hidroelektrane obnovljivi izvor energije?” Tribina je organizirana u sklopu projekta „Lokalna partnerstva za transparentno upravljanje prirodnim resursima – Local Partnership for Transparent Management of Natural Resources“, financiranog od strane EU.

Sudionicima tribine zainteresiranim za kompleksnu, a ponekad i kontroverznu temu gradnje (malih) hidroelektrana uvodna izlaganja održali su Irma Popović Dujmović iz WWF-a Adria, Denis Frančišković iz udruge Pan iz Karlovca te Jagoda Munić iz Zelene akcije. Uvodničari su govorili o problematici hidroelektrana iz različitih aspekata, no svakako dijele isti stav kako je prije izgradnje hidroelektrana potrebno razmotriti i javno otvoriti pitanja svih mogućih aspekata kao i posljedica koje takvi zahvati mogu izazvati u okolišu i prirodi. Problematika malih hidroelektrana bila je odabrana za temu tribine jer se u Hrvatskoj, a i u široj regiji, planira izgradnja mnogih malih hidroelektrana. Primjerice, čak 2,683 hidroelektrane planirane su na rijekama zapadnog Balkana, od čega čak preko 50% u zaštićenim područjima. S obzirom na to da se građane gotovo nikako ne informira o tim planovima, cilj tribine jest bio javnost izravno i kvalitetno informirati o svim ovim pitanjima te potaknuti javnu raspravu o tome koliko su i jesu li uopće hidroelektrane obnovljivi izvor energije.

Sudionici tribine bili su vrlo aktivni te svojim pitanjima i komentarima doprinijeli zanimljivosti događanja. Moglo se tako čuti pitanje prava javnosti na sudjelovanje već u fazi planiranja hidroelektrana, pitanje o alternativnim rješenjima, kao i pitanje vjerodostojnosti, a ponekad i zastarjelosti podataka u studijama utjecaja na okoliš za pojedine hidroelektrane. Također, govorilo se i konkretnim planiranim projektima, poput HE Kosinj, mnogobrojnim malim hidroelektranama u Karlovačkoj županiji te o projektu Zagreb na Savi.

Očigledno je kako je ovom tribinom samo načeta tema planiranja i gradnje hidroelektrana, ali je jasno da postoji velik interes građana koje je stoga nužno kvalitetno i pravovremeno informirati te tako uključiti u sve postupke donošenja odluka o projektima tog tipa.

 

 Projekt financira EU u sklopu IPA – komponenta: “Pomoć u tranziciji i jačanje institucija” za 2012. godinu i sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Oznake: , , , , , ,

Komentari su zatvoreni

Nije moguće komentirati ovaj post.

IZDVOJENE NOVOSTI »

Pozivamo vas na BUVLJAK KOD EDISONA vol.3

Pozivamo vas na BUVLJAK KOD EDISONA vol.3

Povodom Europskog tjedna smanjenja otpada i konzumerističkog Crnog petka, Buvljak kod Edisona u svom trećem izdanju poziva na održivi odnos s modom, racionalnu...

 
Imamo ga! – novi Strateški plan Eko Pana za razdoblje 2025. – 2028.

Imamo ga! – novi Strateški plan Eko Pana za razdoblje 2025. – 2028.

Bilo je ovo intenzivnih mjesec dana, ali isplatilo se 😅 Imamo finalnu verziju Strateškog plana Eko Pana za razdoblje 2025. – 2028. Kroz niz individualnih...

 
Održana tribina o umjetnim barijerama na rijeci Korani

Održana tribina o umjetnim barijerama na rijeci Korani

U Karlovcu je u četvrtak, 10. listopada, održana dobro posjećena tribina na kojoj su zainteresiranoj javnosti predstavljeni preliminarni rezultati projekta „Free...