Početna » Novosti » Lokalna partnerstva – objava rezultata istraživanja

 

Lokalna partnerstva – objava rezultata istraživanja

 

banner_lptups_logoHROLYMPUS DIGITAL CAMERA

U okviru projekta “Lokalna partnerstva za transparentno upravljanje prirodnim resursima”, udruga Eko Pan kao nositelj te partneri, udruge Žmergo i Zelena Akcija, provele su istraživanje javnog mnijenja o sudjelovanju javnosti u upravljanju prirodnim resursima.

Cilj upitnika bio je dobiti uvid u stavove građana o pojmovima: sudjelovanje javnosti/građana, transparentnost, korupcija, privatizacija, koncesije i pravo na pristup informacijama.

Prilikom provedbe istraživanja osobito nas je zanimala razina informiranosti studenata prava, s obzirom da projektnim aktivnostima želimo skrenuti njihovu pažnju na područje prava okoliša za koje trenutno ne postoji dovoljno interesa.

Također, zanimali su nas stavovi građana o pojedinim pojmovima kao i njihova razina iskustva u oblicima sudjelovanja javnosti u upravljanju javnim dobrima/prirodnim resursima.

Istraživanje je provedeno na uzorku od 375 građana. Istraživanje je jasno pokazalo da većina (273) ispitanika smatra kako ih tijela lokalnih vlasti nedovoljno informiraju o svojem radu.

Jednako tako, većina ispitanika (344) smatra kako građani imaju pravo sudjelovati u donošenju odluka o upravljanju javnim dobrima/prirodnim resursima.

O radu državnih i lokalnih tijela javne vlasti, građani se najviše informiraju putem medija (novine, web portali, radio, tv…).

Zanimljivo je kako građani, iako su upoznati s mogućnostima sudjelovanja, uopće, ili nedovoljno koriste dostupne alate (pravo na pristup informacijama, povjerenik za informiranje, javna rasprava, …). Značajan je pokazatelj i činjenica kako većina studenata prava (kao i ostali građani) nije upoznata s pojmom Arhuške konvencije, osnovnim međunarodnim pravnim okvirom o uključivanju građana u politike okoliša.

Polovica ispitanika upoznata je sa servisom Zeleni telefon, no znatno manji broj ispitanika taj servis je i koristio.

Pristup na pravo informacijama i javna rasprava/tribina alati su koje ispitanici najviše koriste.

Dobiveni rezultati prvenstveno će se koristiti u nastavku provedbe projekta kao jedna od osnovnih smjernica pri sastavljanu edukativnog materijala i pripreme sadržaja seminara i radionica u predviđenih u okviru projekta. Osim toga, nadamo se kako ćemo tijekom i nakon projekta uspjeti skrenuti pažnju studenata na izuzetno važno područje prava okoliša kao i potaknuti građane na aktivno sudjelovanje u upravljanju prirodnim resursima. Upravo je demokratska suradnja javnosti s tijelima javne vlasti, kao i preuzimanje zajedničke odgovornosti, temelj održive budućnosti.

Oznake: , , , , , , , , ,

Komentari su zatvoreni

Nije moguće komentirati ovaj post.

IZDVOJENE NOVOSTI »

POČELO JE, POČELO :)

POČELO JE, POČELO :)

Početkom veljače Klijanac i Pup sa štićenicima Centra za pružanje usluga u zajednici – Banija proveli su prekrasno zimsko poslijepodne na dragom nam Martinščaku. I...

 
Uspješno završen projekt kartiranja barijera na rijeci Korani

Uspješno završen projekt kartiranja barijera na rijeci Korani

Na Korani zabilježene čak 74 umjetne barijere, što je približno jedna barijera na svaka dva kilometra riječnog toka Udruge Zelena akcija iz Zagreba i Eko Pan...

 
Za kraj godine Zimska šumska škola s prespavancem :)

Za kraj godine Zimska šumska škola s prespavancem :)

U Klijancu i Pupu godinu smo završili Zimskom školom – boravkom na Vinici. Ova aktivnost održala se u okviru projekta Šumska škola Klijanca i Pupa koji...