Početna » Lokalna partnerstva » Održana tribina: Jesu li (male) hidroelektrane obnovljivi izvor energije?

 

Održana tribina: Jesu li (male) hidroelektrane obnovljivi izvor energije?

 

U utorak 26. lipnja 2017. godine u prostorijama Zelene akcije održana je javna tribina “Jesu li (male) hidroelektrane obnovljivi izvor energije?” Tribina je organizirana u sklopu projekta „Lokalna partnerstva za transparentno upravljanje prirodnim resursima – Local Partnership for Transparent Management of Natural Resources“, financiranog od strane EU.

Sudionicima tribine zainteresiranim za kompleksnu, a ponekad i kontroverznu temu gradnje (malih) hidroelektrana uvodna izlaganja održali su Irma Popović Dujmović iz WWF-a Adria, Denis Frančišković iz udruge Pan iz Karlovca te Jagoda Munić iz Zelene akcije. Uvodničari su govorili o problematici hidroelektrana iz različitih aspekata, no svakako dijele isti stav kako je prije izgradnje hidroelektrana potrebno razmotriti i javno otvoriti pitanja svih mogućih aspekata kao i posljedica koje takvi zahvati mogu izazvati u okolišu i prirodi. Problematika malih hidroelektrana bila je odabrana za temu tribine jer se u Hrvatskoj, a i u široj regiji, planira izgradnja mnogih malih hidroelektrana. Primjerice, čak 2,683 hidroelektrane planirane su na rijekama zapadnog Balkana, od čega čak preko 50% u zaštićenim područjima. S obzirom na to da se građane gotovo nikako ne informira o tim planovima, cilj tribine jest bio javnost izravno i kvalitetno informirati o svim ovim pitanjima te potaknuti javnu raspravu o tome koliko su i jesu li uopće hidroelektrane obnovljivi izvor energije.

Sudionici tribine bili su vrlo aktivni te svojim pitanjima i komentarima doprinijeli zanimljivosti događanja. Moglo se tako čuti pitanje prava javnosti na sudjelovanje već u fazi planiranja hidroelektrana, pitanje o alternativnim rješenjima, kao i pitanje vjerodostojnosti, a ponekad i zastarjelosti podataka u studijama utjecaja na okoliš za pojedine hidroelektrane. Također, govorilo se i konkretnim planiranim projektima, poput HE Kosinj, mnogobrojnim malim hidroelektranama u Karlovačkoj županiji te o projektu Zagreb na Savi.

Očigledno je kako je ovom tribinom samo načeta tema planiranja i gradnje hidroelektrana, ali je jasno da postoji velik interes građana koje je stoga nužno kvalitetno i pravovremeno informirati te tako uključiti u sve postupke donošenja odluka o projektima tog tipa.

 

 Projekt financira EU u sklopu IPA – komponenta: “Pomoć u tranziciji i jačanje institucija” za 2012. godinu i sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Oznake: , , , , , ,

Komentari su zatvoreni

Nije moguće komentirati ovaj post.

IZDVOJENE NOVOSTI »

Za kraj godine Zimska šumska škola s prespavancem :)

Za kraj godine Zimska šumska škola s prespavancem :)

U Klijancu i Pupu godinu smo završili Zimskom školom – boravkom na Vinici. Ova aktivnost održala se u okviru projekta Šumska škola Klijanca i Pupa koji...

 
Važne šumske priče – međugeneracijsko druženje

Važne šumske priče – međugeneracijsko druženje

Projekt Važne šumske priče provodio se uz potporu tvrtke Čistoća d.o.o. a završio je u ponedjeljak 30. prosinca šetnjom karlovačkim parkovima.   Naši...

 
Razmijeni, popravi, stvori :)

Razmijeni, popravi, stvori :)

Kraj godine u Eko Panu smo dočekali uz vrijedne projektne aktivnosti, a time i priveli kraju projekt SWAP – razmijeni, popravi, stvori. Projekt smo proveli...