Pozivamo vas na BUVLJAK KOD EDISONA vol.3
Povodom Europskog tjedna smanjenja otpada i konzumerističkog Crnog petka, Buvljak kod Edisona u svom trećem izdanju poziva na održivi odnos s modom, racionalnu...
Početna » Lokalna partnerstva » Održan seminar “Značaj sudjelovanja javnosti u transparentnom upravljanju prirodnim resursima”
Prošlog tjedna, u okviru projekta Lokalna partnerstva za transparentno upravljanje prirodnim resursima, u Karlovcu održan je seminar pod nazivom „Značaj sudjelovanja javnosti u transparentnom upravljanju prirodnim resursima“. Dvodnevni seminar (27.-28.10. 2016.) održao se u Hotelu Korana Srakovčić te je okupio više od 40 predstavnika javnog i civilnog sektora sa namjerom jačanja suradnje tijela lokalnih (regionalnih) vlasti i organizacija civilnog društva u transparentnom upravljanju prirodnim resursima. Interes za seminar bio je daleko veći i od očekivanja organizatora i organizacijskih okvira projekta, što ide u prilog činjenici da je tema seminara vrlo dobro i pravovremeno odabrana.
U fokusu seminara bili su okolišni postupci i prostorno planiranje na lokalnoj razini sa posebnim osvrtom na povrede i kršenja odredaba Arhuške konvencije, postupci davanja koncesija te upoznavanje s Direktivom o odgovornosti za štetu u okolišu (Environmental Liability Directive-ELD). Predavači na seminaru su bili stručnjaci iz područja prava okoliša, predstavnici organizacija civilnog društva kao i predstavnici raznih državnih i lokalnih tijela javne vlasti koji su o pojedinim temama i problemima govorili kroz praktične primjere i iz vlastitog iskustva u svojem radu.
Prvi dan seminara bio je posvećen temi sudjelovanja javnosti i primjeni Arhuške konvencije kroz razne okolišne postupke. Također, prvog dana seminara govorilo se o sudjelovanju javnosti u prostornom planiranju na lokalnoj razini. Dušica Radojčić iz Zelene Istre, u svojem predavanju, kroz svoje bogato iskustvo predstavila je niz praktičnih primjera u kojima se krši pravo javnosti na informiranje, sudjelovanje i pristup pravosuđu u okolišnim postupcima.
Obzirom da se seminar bavio i temom sudjelovanja javnosti na lokalnoj razini, bilo je izuzetno zanimljivo čuti i direktna iskustva. Tako je Marinko Maradin, ispred Karlovačke županije, predstavio sudjelovanje javnosti u postupcima prostornog planiranja na razini županije. Drugi dio prvog dana seminara Csaba Kiss (EMLA, Mađarska) i Catalina Radulescu (Rumunjska), stručnjaci iz područja prava okoliša, govorili su o najčešćim primjerima kršenja Arhuške konvencije kao i problemima sudjelovanja javnosti u prostornom planiranju na lokalnoj razini u svojim zemljama i ostalim članicama EU.
Drugi dan seminara nastavljen je temom sudjelovanja javnosti na lokalnoj razini gdje su sudionici imali priliku kroz predavanje Martine Furdek Hajdin, pročelnice UO za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Karlovca, upoznati s pozitivnim i vrlo uspješnim primjerom uključivanja javnosti u izradu UPU karlovačke Zvijezde kao podloge za izradu budućeg Plana upravljanja. Tanja Pucelj Vidović (Institut za javnu upravu Pravnog fakulteta u Ljubljani) u svojem predavanju govorila je o povredma Arhuške konvencije i nedostacima u postupku strateške procjene utjecaja na okoliš u prostornom planiranju na lokalnoj razini na primjeru Slovenije.
Završni dio seminara bio je posvećen manje poznatim temama koncesije i odgovornosti za štetu u okolišu odnosno implementaciji ELD Direktive u Hrvatskoj i zemljama EU. Frane Staničić, s Pravnog fakulteta u Zagrebu, u svojem predavanju govorio je o koncesijama s posebnim osvrtom na vode i pomorsko dobro. Sudionici su imali prilike saznati u glavnim osnovama o postupku davanja koncesija koji može i ima značajnu ulogu u transparentnom upravljanju prirodnim resursima kao i o izmjenama koje se u zakonodavnom okviru planiraju prvenstveno novim zakonom o koncesijama. Posljednji dan seminara bavio se slabo poznatom temom, a to je odgovornost za štetu u okolišu (ELD Direktiva). Već pri planiranju projekta izabrali smo ovu temu obizrom da pred Republikom Hrvatskom tek slijedi implementacija ELD Direktive u nacionalni pravni okvir.
Hrvoje Buljan, kao predstavnik Ministarstva zaštite okoliša i prirode, govorio je o mogućnostima, ali i preprekama u implementaciji ELD Direktive u Hrvatskoj. Catalina Radulescu prezentirala je način na koji je ELD Direktiva implementirana u zakonodavstvo Rumunjske.
Seminar je odabranim sadržajem bio podjednako koristan za sudionike civilnog i javnog sektora kao i dobra prilika za upoznavanje, razmjenu iskustava, predstavljanje pozitivnih i nažalost, češće – negativnih primjera (ne)sudjelovanja javnosti u procesima odlučivanja o upravljanju prirodnim resursima.
Od ostalih aktivnosti koje nas očekuju u nastavku provedbe projekta, izdvajamo seminar i radionicu za studente, osobito za studente prava koje nastojimo motivirati za pravo okoliša, zatim tri javne rasprave o aktualnim okolišnim temama od interesa javnosti, tisak priručnika o pravnim alatima u području sudjelovanja javnosti te završnu konferenciju u Opatiji.
Projekt Lokalna partnerstva za transparentno upravljanje prirodnim resursima provodi Pan, udruga za zaštitu okoliša i prirode iz Karlovca u partnerstvu s Udrugom Žmergo iz Opatije i Zelenom akcijom/FoE iz Zagreba, te suradnicima: Karlovačkom županijom, gradovima Karlovcem, Opatijom, Samoborom i Kastvom, općinama Matulji i Lovran te Fakultetom za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije i Pravnim fakultetom u Rijeci.
Projekt Lokalna partnerstva za transparentno upravljanje prirodnim resursima financira EU u sklopu IPA – Transition Assistance and Institution Building Component for 2012 i sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Foto galerija:
Prezentacije sa seminara možete preuzeti na sljedećim linkovima:
CSABA KISS: Most common mistakes and violations of the Aarhus Convention
CSABA KISS: Aarhus Convention Compliance Committee Cases that are Related to the Spatial Planning Issue with Focus on Natural Resources
FRANE STANIČIĆ: Pravno uređenje koncesije s posebnim osvrtom na vode i pomorsko dobro
CATALINA RADULESCU: Land use plans and Aarhus Convention
CATALINA RADULESCU:Environmental Liability Directive (ELD) – Turceni Case
MARTINA FURDEK HAJDIN: Sudjelovanje javnosti u donošenju UPU “Zvijezda” grada Karlovca
MARINKO MARADIN Sudjelovanje Javnosti U postupcima Karlovacke županije
Komentari su zatvoreni
Nije moguće komentirati ovaj post.